• {{user.userFirstname}} {{user.userLastname}}
  • Вихід

Як формується курс Нацбанку?

Курс Нацбанку, або ж офіційний курс, формується щодня в кінці робочого дня. Як правило, він розраховується після закінчення торгів на міжбанківському валютному ринку. Саме він є головним орієнтиром для інших державних та комерційних банків, обмінних пунктів та інших фінансових організацій, які займаються обміном валют. Сьогодні Нацбанк розраховує і публікує по буднях курси по 35 валютам, серед них представлені як популярні долар, євро, російський рубль, так і більш рідкісні валюти - ларі, іранський ріал, бат Таїланду та ін.

Що стосується курсу гривні, то в Україні він плаваючий, тобто НБУ не може його жорстко контролювати. Ціна гривні формується виходячи з попиту та пропозиції на міжбанківському ринку. Якщо результати торгів не влаштовують НБУ, то він застосовує інтервенції, щоб уникнути різкого стрибка курсу.

Особливості формування курсів Нацбанку

НБУ розраховує курс до долара і інших валют наступним чином:

  1. Нацбанк стежить за операціями на міжбанківському валютному ринку.
  2. До 12.00 він розраховує і публікує середній курс на сайті регулятора.
  3. При створенні офіційного курсу враховуються виконані заявки в діапазоні стандартного відхилення.
  4. До 16.00 визначається середнє значення по операціях і на сайті НБУ публікується офіційний курс валют на завтра.

Для інших грошових одиниць курс визначається після котирувань тієї чи іншої валюти до долара за даними Блумберг. Згідно з українським законодавством, місцеві банки і обмінні пункти можуть змінювати свій курс протягом дня.

Навіщо потрібен курс НБУ?

Пересічних українців не завжди влаштовує офіційний курс Нацбанку, однак він необхідний для ряду операцій:

  • ведення бухобліку резидентами і нерезидентами;
  • валютні операції з Казначейством України;
  • укладення договорів в іноземній валюті;
  • ведення статистики щомісячного балансу НБУ;
  • інші випадки, передбачені законодавством.

Для державних і комерційних банків курс НБУ не є обов'язковим при валютообмінних операціях, однак є основним орієнтиром. На фінальну вартість курсу валют впливає цільова маржа - бажаний заробіток. Як правило, в неробочий час або у свята та цифра може бути вище, особливо, якщо обмінний пункт знаходиться в аеропорту, вокзалі, туристичних місцях. У багатьох українських містах вигідні курси валют пропонує компанія Кіт Груп.